Biserica
"Întâmpinarea Domnului"
str. M. Kogălniceanu, nr. 67, Chișinău, Moldova

„Câţi în Hristos v-aţi botezat, în Hristos v-aţi şi îmbrăcat”

Duminică, 27 mai 2018, de sărbătoarea Cincizecimii, imediat după Sf. Liturghie, a fost oficiată Taina Sf. Botez asupra pruncului Stelian.  Este fiul lui Dorel și Mariana Țurcanu, o tănără și frumoasă familie din parohia noastră. 

Cu această ocazie, părintele Octavian Moșin a rostit un cuvânt de învăţătură în care a subliniat frumuseţea duhovnicească a Tainei Sfântului Botez și naşterea la o nouă viaţă în Hristos. Veşmântul cel nou pe care îl îmbracă creștinii la Botez, este Duhul Sfânt.

la final, părintele i-a felicitat pe părinții și nașii pruncului Stelian, dorindule ajutor de la Dumnezeu pentru a-l crește  cu frică de Dumnezeu și dragoste către cele sfinte.

Articole de același autor