A fi ortodox înseamnă a fi firesc!

”În Ortodoxie ai șansa să respiri din plin, cu ambii plămâni duhovnicești, cel mai pur aer, cel dumnezeiesc. Să-L respiri pe însuși Dumnezeu! Iar a-L respira pe Dumnezeu înseamnă a fi mereu cu gândul la El și, prin rugăciune, a te afla într-o permanentă convorbire cu El.”, le spunea credincioșilor părintele Octavian Moșin, în prima duminică a postului.

Biserica USM a respirat cu acest aer îmbibat de prezența Sfântului Duh. Am numărat peste 120 de copii ce așteptau Sf. Împărtășanie. Este o biserică tânără, în care săptămână de săptămână sunt aduși copilașii spre a fi uniți cu Hristos. În post numărul tinerelor vlăstare se dublează.

Apoi se mai adaugă sute de credincioși care se deșteaptă la rugăciune, spovedanie și împărtășanie. Cât de mult ne-am dori ca această atmosferă a postului, plină de forfotă prin biserici, să fie pe parcursul întregului an bisericesc. Asta ar fi starea firească a celor care se declară ortodocși!