Denia Prohodului Domnului la Biserica „Întâmpinarea Domnului”

În mormânt, Viaţă,
Pus ai fost, Hristoase,
Şi s-au spăimântat oştirile îngereşti,
Plecăciunea Ta cea multă preaslăvind.

În această zi suntem chemaţi să facem linişte. Atât de linişte încât niciodată Dumnezeu să nu ne mai strige în zadar. Să învăţăm să ne deprindem cu vocea lui Dumnezeu care răsună fin, uşor, în cea mai mare linişte şi care ne cheamă la pocăinţă, la viaţă, la înviere.

Credincioşii  bisericii „Întâmpinarea Domnului” din incinta Universității de Stat din Moldova. au participat vineri seara la slujba Prohodului Domnului şi la procesiunea organizată cu acest prilej.

La final, părintele Octavian s-a adresat către cei prezenți cu un cuvânt de învățătură și i-a îndemnat să participe la sfânta liturghie din dimineața zilei de sâmbătă, dar și a amintit programul pentru noaptea de Înviere. Credincioșii sunt așteptați la Biserica USM, începând cu orele 22.00, pentru a participa la Slujba Învierii oficiată de un sobor de preoți și diaconi.