Slujbă duminicală la Biserica USM cu sfințirea veşmintelor liturgice

În Duminica a XVII-a după Cincizecime Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Biserica USM a fost oficiată de un sobor de preoți în frunte cu preotul paroh Octavian Moșin.

După sfânta liturghie a avut loc sfințirea veşmintelor liturgice de culoare albastră oferite de credincioși.

Slujitorii altarelor săvârşesc fiecare sfântă slujbă înaintea lui Dumnezeu în veşminte speciale, diferite de cele obişnuite. Acestea se deosebesc prin forma lor impunătoare şi ornamentată, croială şi culoare, dar mai ales prin faptul că înainte de a fi folosite în cult sunt sfinţite în cadrul unei slujbe speciale. Prin sfintele veşminte îmbrăcate de diaconi și preoţi sporeşte duhul evlaviei în cadrul sfintelor slujbe şi se ajută la crearea cadrului liturgic-festiv pentru desfăşurarea diferitelor rânduieli bisericeşti.

Aducem mulțumiri celor care jertfesc pentru Biserică, rugându-L pe Dumnezeu să le răsplătească darurile și dragostea.