Elevii Școlii-grădinițe ”Abeceluș” au colindat la biserica USM

În data de 24 decembrie, elevii clasei a doua din cadrul Școlii-grădinițe ”Abeceluș” au venit cu un buchet de colinde la biserica ”Întâmpinarea Domnului”. Peste douăzeci de copilași au mângâiat sufletele celor prezenți cu cântări ce vestesc Nașterea Domnului.

Elevii au fost însoțiți de către directorul instituței Sergiu Afanasiu și câteva învățătoare. Totodată, elevii au pregătit punguțe cu daruri pentru copii din familii nevoiașe, care vor fi împărțite de către biserică în zilele ce urmează. Apoi, ceata de colindători s-a îndreptat spre Facultatea de Drept a universității, fiind întâmpinată de către dl Sergiu Brânză, decanul facultății, și mai multe cadre didactice.

Copiii au fost mulțumiți cu dulciuri și alte daruri atât din partea bisericii, cât și a decanatului.