Biserica
"Întâmpinarea Domnului"
str. M. Kogălniceanu, nr. 67, Chișinău, Moldova

Vă invităm la hramul Bisericii „Întâmpinarea Domnului”, USM

Sâmbătă,  15 februarie,  Biserica noastră creştină sărbătoreşte unul din cele 12 praznice împărăteşti –  Întâmpinarea Domnului, care este “o sărbătoare a omului trăitor în Hristos”.  După cum ştiţi, acesta este şi hramul bisericii noastre din campusul Universităţii de Stat din Moldova. De aceea vă aşteptăm cu mult drag să împărtăşim bucuria sărbătorii la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie praznicală, care va începe la ora 08.30 şi va fi oficiată de un sobor de preoţi.

Cu acest prilej va fi adusă icoana Maicii Domnului Acoperitoarea (Покрывающая), care se vor afla la Biserica noastră, în zilele de 15-16 februarie.

Totodată la 15 februarie Biserica celebrează Ziua Tineretului Ortodox, un prilej foarte bun de reflectare asupra comportamentului şi scopurilor tânărului contemporan. Cu acest prilej, vă invităm, dragi tineri, să fiţi alături de noi în această zi, îndemnându-vă să ne rugăm împreună pentru o trăire a tinereții cât mai bineplăcute Domnului. Iar pentru ca peste ani amintirile să fie cât mai luminoase, încredeţi-vă în Biserică, urmaţi sfaturile acesteia şi fiţi răbdători, or anume astfel se dobândeşte virtutea care, într-un final, aduce răsplata veşnică.

După Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie va fi săvârşită sfinţirea lumânărilor, care vor fi folosite acasă la diverse ispite, boli şi neputinţe.

Articole de același autor