Icoana Maicii Domnului ”Acoperitoarea” și sfinte moaște aduse spre închinare la biserica USM

În seara zilei de 14 februarie, în ajunul hramului bisericii USM, a fost adusă spre închinare Icoana Maicii Domnului ”Acoperitoarea”.

Sfințenia este pictată în regiunea Balta, Ucraina, cu binecuvântarea arhiereului locului ÎPS Mitropolit Alexei. Acest chip al Maicii Domnului se bucură de o deosebită evlavie în rândul credincioșilor, îndemnând lumea de bună credință să se apropie cu frică de Dumnezeu de Sfânta Împărtășanie.

Totodată, de la Mănăstirea ”Nașterea Maicii Domnului” din Baital a fost adusă și racla cu părticele din moaștele: Sfinților Kukșa și Iona de la Odesa, Sf. Gavriil Athonitul, Sf. Irh. Inokentie de Herson, Sf. Amfilohie de la Poceaev și a Sf. Maria Magdalena. Sfințeniile se vor afla în capela universitară până duminică, 16 februarie.

Doritorii de a se închina și a se ruga, sunt îndemnați să vină în aceste două zile.