Acțiuni filantropice la biserica USM (februarie 2022)

Vom încerca să prezentăm lunar o parte din activitățile de caritate desfășurate la biserica cu hramul ”Întâmpinarea Domnului”, USM. Lucrul acesta îl facem la îndemnul unor credincioși pentru a deschide inima altora spre milă și dragoste față de aproapele.

30 de angajați ai Universității de Stat din Moldova au primit pachete cu produse alimentare (în parteneriat cu Comitetul Sindical al angajaților USM);

10 familii din L.T. ”Gh. Palade” s. Puhoi, r. Ialoveni s-au bucurat de pachete cu produse alimentare (în parteneriat cu Facultatea de Istorie și Filosofie, USM);

60 de oameni ai străzii au primit produse de strictă necesitate;

20 de persoane socialmente vulnerabile au primit haine și produse alimentare (prin intermediul Garderobei Sociale ”Agapis” a bisericii din Centrul comunitar ”Andrieș”);

5 veterani ai războiului din Afganistan au primit produse igienice și alimentare;

104 persoane refugiate din Ucraina au primit adăpost la credincioșii din parohie, oferindu-li-se produse alimentare, lenjerie de pat și haine.
Diverse bunuri au fost repartizate în centrele ce găzduiesc refugiați.

Sincere mulțumiri credincioșilor și angajaților USM, dar și oamenilor de bună credință din alte instituții, care au răspuns durerii celor mai triști din jurul nostru.

Este de menționat faptul că la biserica USM este amenajat un spațiu, unde se colectează diverse bunuri, care încep a fi distribuite conform solicitărilor pe la familiile și sfintele așezăminte ce găzduiesc refugiați.