Biserica ”Întîmpinarea Domnului” și Direcția Asistență Socială Buiucani – în sprijinul familiei și persoanelor socialmente vulnerabile

În preajma zilei internaționale a familiei, la data de 10 mai 2022, angajații din cadrul Direcției Asistență Socială, sectorul Buiucani, împreună cu Protoiereul mitrofor Octavian Moșin, au luat parte la un seminar tematic, desfășurat în incinta Bisericii ”Întîmpinarea Domnului”.

În cadrul evenimentului au fost abordate subiecte precum: solidaritatea dintre generații, importanța familiei și a valorilor sale în societate, valorile primordiale ale familiei - dragostea, respectul, parteneriatul, prevenirea/combaterea violenţei în familie, concilierea vieții profesionale cu viața de familie. ș.a.

Totodată, în vederea susținerii persoanelor socialmente-vulnerabile din sectorul Buiucani, acestora le-au fost repartizate ajutoare umanitare, în mod special îmbrăcăminte și încălțăminte.