(AUDIO) Duminica Iertării la biserica USM

Duminica dinaintea Postului Mare a fost una aparte la Biserica ”Întâmpinarea Domnului” din incinta USM.

Sute de credincioși au poposit să-și ceară iertare de la Domnul și unul de la altul în prag de post.

Sf. Liturghie a fost oficiată în sobor de slujitori, avându-l drept protos pe pr. Octavian Moșin, care după Sf. Evanghelie a ținut un cuvânt de învățătură.

Părintele s-a referit la mesajul pericopei evanghelice, vorbind despre pocăință, post și viață îmbunătățită.

Circa 120 de copilași au primit Taina Sf. Împărtășanii, iar, de rând cu ei, numeroși credincioși.

În cadrul școlii duminicale copiii au abordat tema postului și iertării.

La final, a fost oficiată slujba Vecerniei cu Cinul Iertării, apoi credincioșii au fost binecuvântați spre un post cu folos duhovnicesc, fiind rostite și rugăciunile la început de post.