Consolidarea eforturilor întru susținerea persoanelor fără de adăpost

De câțiva ani slujitorii și enoriașii bisericii ”Întâmpinarea Domnului”, USM, susțin și încurajează persoanele fără de adăpost din capitală.

În zi de marți sunt vizitate într-un centru specializat, iar miercuri are loc întâlnirea cu circa 50 de persoane pe străzile din municipiu. Încercăm să le oferim produse alimentare și igienice, iar la nevoie și alte bunuri: haine, încălțăminte etc.

În ultimele luni, inițiativei s-a alăturat parohia ”Intrarea Maicii Domnului în biserică”, s. Ulmu, r. Ialoveni, care coace colăcei pentru această categorie de oameni. Ținem să mulțumim părintelui-paroh Petru Pisica și enoriașilor din acest sat, care s-au oferit în această lucrare atât de necesară.

Îndemnăm enoriași, slujitori și alte comunități religioase să contribuie la consolidarea eforturilor întru ajutorarea atât a persoanelor fără de adăpost, cât și a altor categorii socialmente vulnerabile.