Duminica a XII-a după Rusalii la Biserica USM

Sute de credincioși se adună la sujba duminicală oficiată la capela universitară, în cadrul căreia s-au inclus cereri la început de an bisericesc și s-a mulțumit Domnului pentru toate bienefacerile primite.

După pericopa evanghelică s-a rostit un cuvânt de zidire sufletească la tema Tânărului bogat.

Copiii din parohie au avut parte de un program intens în cadrul școlii duminicale, iar din această duminică s-au inclus activități menite să însușească limba engleză.

La finele slujbei a avut loc o lecție de catehizare legată de mesajul evanghelic, la care au participat mai mulți credincioși.

Creștinii au fost mângâiați cu ceai și dulciuri, fiind îndemnați să sprijine câteva familii mai triste prin asigurarea cu cele necesare.

În săptămâna ce urmează, miercuri seara se va săvârși acatist către Sf. Duh cu seară duhovnicească (ora 18.00), iar Sf. Liturghii se vor oficia de Nașterea Maicii Domnului (21 septembrie) și Duminică, fiind pomeniți Sf. Ioachim și Ana (22 septembrie).