Alături de slujitorii din cadrul instituțiilor medicale

Zeci de slujitori activează în instituțiile medicale din cuprinsul republicii.

Consilierea duhovnicească este o componentă atât de importantă, încât practic în fiecare spital este prezent un slujitor al Domnului.

”Am decis de acum încolo să sprijinim preoții din insituțiile medicale prin tot ce reușim să adunăm bun și folositor acestei activități pastorale. Astăzi, 10 septembrie, împreună cu părintele Octavian Moșin de la Biserica USM, am pregătit 50 de pungi cu cărți și alte atribute bisericești atât de necesare slujitorilor din spitale. Vom încerca să stabilim nevoile fiecărui slujitor implicat în păstorirea bolnavilor și a colaboratorilor din instituțiile medicale, pentru a le oferi tot suportul”, a menționat prot. Marin Cij, președintele Sectorului Sinodal Asistență Spirituală în Instituțiile Medicale.

Totodată, au fost împărțiți struguri pentru angajații Spitalului Clinic Municipal ”Sf. Arh Mihail” din capitală.