Cercetătorul Emil Dragnev: ”Programul iconografic este o carte în culori, care are început, conținut și ne îndreaptă spre veșnicie”

”Particularități ale programului iconografic din bisericile ortodoxe” a fost tema serii duhovnicești din data de 1 noiembrie, care s-a desfășurat la capela USM.

Drept invitat a fost conf. univ. dr. Emil Dragnev, un profun cercetător specializat în bizantinologie și artă creștină.

Domnul profesor a prezentat cu lux de amănunte programul iconografic încetățenit în sfintele locașe și așezăminte din lumea ortodoxă, venind cu explicații simbolice și canonice.

Dl Dragnev s-a referit la cele mai vechi programe iconografice, arătând cum a evoluat cultul, dar și arta creștină.

Au fost aduse drept exemplu mai multe locașe sfinte din lume, venindu-se cu diverse particularități în aranjarea chipurilor și a scenelor sacre.

În concluzie, profesorul E. Dragnev s-a referit la importanța cultului icoanelor în tradiția ortodoxă și la necesitatea venerării acestora.

Pr. Octavian Moșin