Medicul Mariana Zubatîi a conferențiat la biserica USM

În seara zilei de miercuri, 21 martie, în cadrul serii duhovnicești a fost invitată dna Mariana Zubatîi, medic generalist cu competențe în metabolism și nutriție. Tema discuției a fost “Să mâncăm pentru a trăi, nu să trăim pentru a mânca”.

Aflându-ne în perioada Postului Mare, au fost abordate diverse aspecte ale alimentaţiei, doamna doctor venind cu un şir de sfaturi şi recomandări legate de post şi alimentaţia sănătoasă. S-a vorbit de specificul postului și alimentației în perioada de iarnă-primăvară. Cum să postim și totodată să ne alimentăm corect.

Au fost expuse greșelile în alimentație și miturile legate de anumite mâncăruri. Doctorul s-a mai referit la consumul apei, fructelor și la alimentele ce trebuie să fie la fiecare masă în posturi.

Au urmat zeci de întrebări, în special legate de anumite boli, la care M. Zubatîi a răspuns cu drag.