60 de studenți ieșeni în pelerinaj pe meleagurile basarabene

Între 12 și 13 mai circa 60 de studenți ieșeni, membri ai Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români, vizitează câteva mănăstiri și locuri istorice din spațiul pruto-nistrean.

În dimineața zilei de sâmbătă, 12 mai, au fost vizitate mănăstirile Hâncu și Suruceni, apoi s-a poposit în Chișinău. Oaspeții au fost primiți cu mult drag de către un grup de tineri de la USM. S-au rugat în capela universitară și au dialogat cu părintele profesor Octavian Moșin. Tinerii au aflat mai multe din viața studențească din Chișinău, după care a urmat o vizită la Muzeul Chișinăului și în zona orașului vechi, apoi s-au deplasat la mănăstirea Saharna.

După Sf. Liturghie duminicală tinerii vor merge în pelerinaj la mănăstirile Țipova, Curchi și Butuceni.