Enoriașii bisericii USM alături de o familie numeroasă din s. Pogănești

La inițiativa Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, s-a realizat vizita unei familii din s. Pogănești, r. Hâncești.

Este vorba de o mamă solitară, care de curând s-a stabilit cu traiul în sat cu cinci copii minori. Casa părintească, în care locuiesc de o lună, este într-o stare dezatruoasă. Astfel, la fața locuilui s-au deplasat dna ministru Viorica Dumbrăveanu, împreună cu secretarii de stat, conducerea raionului, primarul și slujitorul satului.

S-a decis implicarea tuturor instituțiilor vizate în vederea asigurării acestei familii cu o locuință corespunzătoare, care va fi identificată și procurată.

Totodată, cei prezenți au venit cu daruri pentru membrii acestei familii. Sincere mulțumiri celor care au contribuit cu cele de strictă necesitate (haine, mărfuri de uz casnic, produse alimentare etc.) din partea bisericii USM: Oxana și Pavel Corcimari, precum și dnei profesor Svetlana Slusarenco.

Din partea parohiei a fost jerfită și o modestă sumă de bani pentru asigurarea lemnelor de foc.