Duminica Ortodoxiei la biserica USM

Circa două sute de credincioși s-au adunat la biserica USM în prima duminică a Postului Mare. Serviciul divin a fost oficiat în sobor de preoți, iar în cadrul slujbei au fost incluse cereri pentru bolnavi, călători, precum și pentru ferirea de boli molipsitoare.

Preotul-paroh Octavian Moșin a rostit un cuvânt de învățătură, vorbind despre frumusețea și dulceața Ortodoxiei. La Sf. Liturghie majoritatea celor prezenți au primit Taina Împărtășaniei.

Este de menționat faptul că în perioada Postului Mare la biserica ”Întâmpinarea Domnului” vor fi oficiate următoarele slujbe: Miercuri, ora 18.00 – Canonul de pocăință a lui Iisus Hristos și seară duhovnicească; Joi, ora 18.00 – Sf. Maslu; Vineri și sâmbătă, ora 16.00 – Privegherea cu Spovedanie, Sâmbătă și duminică, ora 9.00 – Sf. Liturghie, Împărtășanie.