Parohia ”Întâmpinarea Domnului” a împărtășit bucuria Învierii cu mai mulți nevoiași

În preajma Învierii Domnului, parohia ”Întâmpinarea Domnului” a răspuns mai multor solicitări privind ajutorarea persoanelor nevoiașe din capitală. La rugămintea dnei Lucia Caciuc, șef interimar al Direcției municipale pentru protecția drepturilor copilului, 20 de familii au beneficiat de pachete cu produse alimentare.

Coletele au fost distribuite de către tinerii din serviciul ”Taxi Marseille”. Cinci profesori pensionari ai Universității de Stat din Moldova au primit cozonac, agheasmă și produse alimentare. Trei studenți aflați în carantină au primit un modest ajutor financiar și produse alimenatre.

Mai mulți bătrâni din sectoarele Centru și Buiucani ale capitalei au primit agheasmă, lumânări, nafură și lumina sfântă. Garderoba social ”Agapis” din cadrul parohiei a oferit haine și jucării pentru zeci de familii social-vulnerabile din Chișinău, precum și pentru parohia Izvoare din r. Florești.