(AUDIO) Praznicul Înălțării Domnului la biserica USM

Înălțarea Domnului Iisus Hristos este unul din Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe, prăznuită la patruzeci de zile după Sfintele Paști.

La patruzeci de zile după Înviere, în timp ce îi binecuvânta pe ucenicii Săi (Evanghelia după Luca 24:50-51), Hristos s-a înălțat la Cer, luându-și locul de-a dreapta Tatălui (Evanghelia după Luca 16:19).

Astăzi, 10 iunie 2021, Sărbătoarea Împărătească a Înălțării Domnului a fost marcată la biserica ”Întâmpinarea Domnului”, din incinta USM, prin Sfânta Liturghie, oficiată de către părintele-paroh Octavian Moșin și un sobor de preoți și diaconi.

După citirea pericopei evanghelice de la Sfântul Apostol şi Evanghelist Luca, părintele Octavian a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit celor prezenți despre semnificațiile praznicului Înălţării Domnului, dar şi despre faptul că anume prin Înălțare întrevedem scopul și deplinătatea Învierii lui Hristos… și împreună cu Hristos se înalță și firea umană.