Acte de caritate în parohia USM (6 mai – 6 iunie 2022)

Perioada de după Învierea Domnului a presupus mai multe acte de ajutorare a persoanelor care sunt în grija și sprijinul Bisericii cu hramul ”Întâmpinarea Domnului”:

15 familii de refugiați din Ucraina au fost asigurate cu produse alimentare, igienice, haine și încălțăminte.
40 de familii refugiate au beneficiat de un pelerinaj la mănăstirile din centrul republicii.
10 familii țintuite la pat din capitală și r. Ialoveni au primit lenjerie de pat și produse igienice.
20 de familii socialmente vulnerabile din cadrul Direcției Asistență Socială, Buiucani, au primit haine, încălțăminte și lenjerie de pat.

Către Zilele Familiei și a Copilului, Direcția Generală pentru Protecția Copilului a primit 500 de sticle de apă minerală și s-a pus la dispoziție transport pentru 38 de copii, care au vizitat Complexul turistic din s. Leordoaia, r. Călărași.

Săptămânal au fost mângâiate circa 30 de persoane fără de adăpost, primind produse alimentare.

În parteneriat cu SA ”Tehoptimed” s-a oferit utilaj tehnic medical în sumă de 20 000 de lei pentru două secții din cadrul Institutului de Neurologie și Neurochirurgie „Diomid Gherman” din capitală.

Un mare mulțumesc unui creștin din Germania și unui grup de enoriași din parohie, care au sprijinit această lucrare bineplăcută Domnului.