Episcopul Ioan al Sorocii a slujit la biserica „Întâmpinarea Domnului” a Universității de Stat din Moldova

În Duminica Fiului Risipitor și a prăznuirii Sfinților Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigore Teologul și Ioan Gură de Aur, 12 februarie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul Ioan de Soroca, vicar mitropolitan, a slujit Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Întâmpinarea Domnului” a Universității de Stat din Moldova.

După vohodul mare, Preasfinția Sa a hirotonit pe diaconul Marin Condrea în treapta de preot, pentru biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Chiștelnița, raionul Telenești.

În contextul sărbătorii, Ierarhul a adresat un mesaj de felicitare din partea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, părintelui Octavian Moșin, paroh al bisericii, preoților slujitori și tuturor credincioșilor prezenți la slujbă.

Sursa: ioanmosnegutu.info