(AUDIO) Duminica a V-a din Post la biserica USM

În duminica când Biserica o pomenește pe Sf. Maria Egipteanca, mai mulți credincioși s-au regăsit în rugăciune la biserica ”Întâmpinarea Domnului”, USM.

Peste 250 de enoriași au primit Sf. Împărtășanie și au mulțumit Domnului pentru tot sprijinul în viața duhovnicească.

S-au săvârșit rugăciuni pentru pace și pocăință, precum și pentru înmulțirea dragostei.

Copilașii s-au regăsit în discuțiile de suflet ale școlii duminicale, iar cei adulți au avut parte de gustarea tradițională oferită de câțiva enoriași.

Pr. Octavian Moșin a venit cu un îndemna de a urma viața îmbunătățită a Mariei Egipteanca și a invitat pe cei prezenți la slujbele ce urmează în ultima săptămână a postului:

Miercuri seara, ora 18.00, Canonul de pocăință a lui Iisus Hristos cu seara duhovnicească; joi, ora 18.00 Taina Sf. Maslu de obște, iar în zilele de vineri, sâmbătă și duminică va fi oficiată Sf. Liturghie. În această săptămână ne stau în față două praznice împărătești Buna Vestirea (7 aprilie) și Floriile (9 aprilie), zile în care se dezleagă la vin, untdelemn și pește.