Slujba duminicală la biserica ”Întâmpinarea Domnului”

Duminică, 28 mai, Sf. Liturghie a fost oficiată în sobor de slujitori, adunând mai mulți credincioși veniți să se unească cu Hristos.

După pericopa evanghelică s-a rostit un cuvânt de învățătură, fiind prezentat evenimentul din Niceea, anul 325, când s-a întrunit primul Sinod Ecumenic, combătând erezia arianistă și stabilind data serbării Sf. Paști.

Au fost scoși la lumină Sfinții Părinți participanți la acest sinod, care au mărturisit și au apărat adevărurile de credință ortodoxă.

Copiii prezenți la slujbă au primit Sf. Împărtășanie și au participat la activitățile din cadrul Școlii duminicale.

După slujbă, creștinii au fost ospătați și binecuvântați pentru o nouă săptămână.

În data de 4 iunie, ora 11.00, parohia ”Întâmpinarea Domnului” va organiza o activitate mai de amploare cu copiii enoriașilor, care este prilejuită de Ziua internațională a copilului.