(AUDIO) Ziua Domnului la biserica USM

În cea de-a XXV-a duminică după Cincizecime, la biserica ”Întâmpinarea Domnului”, USM, a fost oficiată Sfânta Liturghie în sobor de slujitori.

După citirea pericopei evanghelice, preotul-paroh Octavian Moșin a rostit un cuvânt de zidire sufletească la tema Samarineanului milostiv.

Au urmat cereri de mulțumire, pentru bolnavi și călători, precum și la diverse nevoi ale vieții.

Peste o sută de copilași și mai mulți adulți au primit Sf. Euharistie, apoi adunarea de credincioși a primit binecuvântarea slujitorilor.

La sfârșitul slujbei, cei prezenți au avut parte de un recital de poezie creștină a dnei Raisa Plăieșu, scriitoare, și de câteva cântări duhovnicești interpretate de către Dan Deșliu, cantautor și interpret de muzică religioasă din România.

Slujitorii au rostit rugăciunea cuvenită în prag de post, pentru a fi unul binecuvântat și cu roade duhovnicești, apoi au fost îndemnați la nevoință și la o viață îmbunătățită.

Este de amintit faptul că din 28 noioembrie intrăm în Postul Nașterii Domnului, iar de joia viitoare, ora 18.00, va fi oficiată Taina Sf. Maslu.