(AUDIO) Ziua de duminică în rugăciune comună la USM

A frecventa sfântul locaș în zi de duminică și la sărbători mai însemnate nu este un simplu obicei al celor care pășesc pragul Bisericii ”Întâmpinarea Domnului”, USM. Marea majoriate a enoriașilor mărturisesc că este o necesitate, o hrană a sufletului, de a gusta din Cuvântul lui Dumnezeu.

În zi de duminică, 11 februarie, zeci de familii au poposit la rugăciunea obștească.

Sf. Liturghie, într-un impunător sobor de slujtori, a fost precedată de Paraclisul Maicii Domnului și Ceasurile III și VI.

În cadrul slujbei dumnezeiești au fost înălțate mai multe cereri de sănătate, pentru călători și înmulțirea dragostei, precum și pentru pace în lume și în viața noastră, a fiecăruia în parte.

Pr. Octavian Moșin a rostit și a tâlcuit pericopa evanghelică, îndemnâd pe credincioși la o viață plină de smerenie și dăruire.

Peste 60 de copii și câțiva adulți au primit Sf. Euharistie, urmând școala duminicală pentru cei micuți.

Tot după slujbă s-a organizat un atelier de creație, realizat de către un grup de credincioase din cadrul parohiei.

Enoriașii au fost îndemnați să fie prezenți în data de 14 februarie, de la ora 17.00 și pe 15 februarie, de la ora 9.00, la Liturghia praznicală, a Întâmpinării Domnului, hramul Bisericii USM.