(AUDIO) Începutul Triodului la capela universitară

Sute de suflete au pășit pragului Bisericii ”Întâmpinarea Domnului” la începutul perioadei Triodului, care prin post și rugăciune, ne pregătește de Învierea Domnului.

Sf. Liturghie a fost oficiată în sobor de preoți și diaconi, fiind incluse cereri aparte pentru învățăcei și pacea în lume.

După pericopa evanghelică, legată de vameș și fariseu, s-a rostit un cuvânt de zidire sufletească, credincioșii fiind îndemnați la o viață în duhul smereniei.

Ziua a presupus mai mute activități cu copiii în cadrul școlii dumnicale, iar mai mulți adulți au rămas la șezătoare, confecționând mărțișoare și alte lucruri specifice primăverii.

Tradițional, cei prezenți au fost ospătați cu ceai și dulciuri, fiind anunțați că în săptămâna ce urmează este dezlegare de post (harți) în zilele de miercuri și vineri.