Șezătorile prind contur la biserica USM

De câteva săptămâni, după Sf. Liturghie duminicală, un grup de enoriașe participă în cadrul unei șezători.

Întrunirea presupune discuții și cântări duhovnicești, precum și confecționarea manuală a diverselor lucruri utile și decorative.

”De ceva vreme mai multe enoriașe au venit cu îndemnul de a organiza șezători ca altădată. Deși eram sceptic, înțelegând că lumea de astăzi este foarte grăbită și are atâtea modalități de a petrece timpul liber, iată că aceste șezători devin atât de plăcute și utile pentru mai multe enoriașe, la care se alipesc și câțiva bărbați. Aici lumea povestește din experiențele vieții, împărtășește gânduri și se cunoaște mai bine. Unii chiar se împrietenesc atât de frumos, încercând să creeze lucruri frumoase și ziditoare de suflet”, a mărturisit Părintele Octavian Moșin.