Corul studențesc ”Rezonance” din Cernăuți a concertat la biserica USM

Duminică, 22 octombrie, după Sf. Liturghie oficiată la capela ”Întâmpinarea Domnului” din incinta USM, a avut loc un concert duhovnicesc în interpretarea corului studențesc ”Rezonance” din Cernăuți.

Oaspeții au venit cu cântări liturgice și creștine, o bună parte fiind în limba română.

Acest impunător cor, de rând cu altele, este prezent la Chișinău în cadrul Festivalului de muzică corală ”A ruginit frunza din vii”.

La finalul concertului, preotul-paroh Octavian Moșin a oferit în dar corului o icoană cu chipul ”Sf. Cuv. Parascheva”, iar fiecărui participant câte o iconiță cu chipul Maicii Domnului.

Enoriașii le-au mulțumit tinerilor pentru sublima cântare și pentru dragostea față de Dumnezeu împărtășită prin cântare liturgică.