Viața Sfântului Andrei între mit și realitate – tema serii duhovnicești la USM

În ziua prăznuirii Sf. Ap. Andrei, cel întâi chemat, la biserica USM s-a desfășurat o seară duhovnicească închinată sfântului sărbătorit.

Drept invitați au fost conf. univ. dr. hab. Dumitru Căldare, filosof și gânditor creștin, și Ion Vicol, scriitor, autor al romanului istoric ”Noaptea Sf. Andrei”.

S-a vorbit despre viața și activitatea apostolului care a semănat cuvântul Evangheliei pe meleagurile noastre. A fost prezentat cadrul istoric și itinerarul propovăduirii Apostolului Andrei.

Invitații s-au referit și la reminiscențele păgân,e care au supraviețuit în timp și care nu au nici o legătură cu viața ucenicului direct al Mântuirorului.

A fost prezentat sfântul ca un ocrotitor al neamului nostru și s-a vorbit despre amprenta lăsată de acest apostol în viața și conștiința atâtor generații de creștini.

Dl D. Căldare a prezentat romanul ”Noaptea Sf. Andrei”, provocând publicul să citească această monumentală lucrare, care îl prezintă în plinătatea sa pe acest urmaș al Mântuitorului.

Pr. Octavian Moșin