Studiu biblic: „Ce este Sfânta Liturghie?”

În cadrul cursurilor de studiu biblic desfășurate marți seara, 06 noiembrie, părintele Alexandru Guțuleac le-a vorbit celor prezenți despre Sfânta Liturghie în cadrul cultului creștin.

Centrul cultului divin, în jurul căruia gravitează toate celelalte slujbe, îl constituie Sfânta Liturghie.

Părintele Dumitru Stăniloae spunea că: „Însuşi Hristos Se roagă în preot pentru credincioşi, Se adresează lor, adună rugăciunile şi darurile poporului, unindu-le cu ale Sale. Hristos învaţă, prin preot, în Evanghelie, preface darurile credincioşilor în Trupul şi Sângele Său, îi uneşte pe credincioşi cu Sine în Sfânta Împărtăşanie pentru a-i prezenta ca fii plini de Duhul Sfânt Tatălui”.

Astfel participarea la Sfânta Liturghie este semnul creştinătăţii noastre şi expresia apartenenţei la Biserică.