Alături de familia Platon din s. Iordanovca, Basarabeasca

În urma parteneriatului stabilit între Mitropolia Moldovei și Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, a fost vizitată familia Platon, Ion și Veronica, din satul Iordanovca, raionul Basarabeasca, care cresc și educă șapte copii.

Sunt nevoiți să trăiască în casa părintească și doar capul familiei este încadrat în câmpul muncii. Astfel, întru susținerea și încurajarea acestei familii, au fost prezenți dna ministru Viorica Dumbrăveanu, preotul Octavian Moșin, conducerea raionului și a satului, discutându-se modalitatea ajutorării și asigurării cu un loc de trai.

Totodată, familiei i-au fost oferite mai multe daruri de strictă necesitate: haine, încălțăminte, jucării, rechizite școlare ș.a. Din partea bisericii ”Întâmpinarea Domnului” din capitală au fost înmânate monedele de lei și bănuții adunați din jertfa enoriașilor pe parcursul unui an. Această modestă contribuție, nădăjduim, să fie de folos numeroasei familii.