(AUDIO) Biserica ”Întâmpinarea Domnului” și-a serbat hramul

Capela din incinta Universității de Stat din Moldova este închinată praznicului împărătesc Întâmpinarea Domnului.

Mai mulți slujitori și credincioși s-au adunat la Sf. Liturghie, în cadrul căreia au fost sfințite lumânări din ceară conform unei rânduieli speciale.

Preotul-paroh Octavian Moșin a rostit un cuvânt de învățătură legat de semnificația sărbătorii.

La eveniment au fost prezente dna Otilia Dandara, prim-prorector și dna Aurelia Hanganu, prorector, care au transmis un mesaj de felicitare și de apreciere din partea domnului rector. Cu un gând bun, legat de parteneriatul între biserică și comitetul sindical al angajaților USM, a venit președintele acestuia dl Efim Chilari.

Sărbătoarea a găzduit și alți oaspeți veniți din diferite colțuri ale republicii.

Consiliul parohial aduce sincere mulțumiri tuturor care susțin și încurajează viața și activitățile bisericii universitare, în special Facultatea de Drept, Facultatea de Istorie și Filosofie și alte subdiviziuni ale universității.

Clericul bisericii, pr. Alexandru Pruteanu, a fost felicitat de către cei prezenți cu prilejul celor trei ani din ziua hirotoniei.

Totodată, a fost transmis un mesaj de felicitare pentru tinerii cu frică de Dumnezeu, fiind sărbătorită Ziua Tineretului Ortodox.

Predică la praznicul Întâmpinării Domnului