A fost inaugurată Tabăra bucuriei la USM

Luni, 27 iunie, Universitatea de Stat din Moldova a inaugurat o tabără pentru copii ai angajaților USM cu genericul ”Tabăra bucuriei”.

Peste 70 de copii cu vârsta cuprinsă între 7 și 12 ani vor petrece o săptămână la universitate. Acestora li s-a făcut un program interesant și diversificat, incluzând lecții de engleză și chitară, ateliere de creație, jocuri, excursii, spectacole etc.

Evenimentul a început în Sala Senatului USM, la care au participat dl Igor Șarov, rector, și dna Otilia Dandara, prim-prorector.

Conducerea USM a mulțumit organizatorilor taberei: Bisericii ”Întâmpinarea Domnului” și Comitetului sindical al angajaților USM, precum și voluntarilor de la diverse facultăți, care prin această tabără urmează stagiul de practică.

Domnul rector a discutat cu copiii, răspunzând la întrebările acestora.

În prima zi a taberei copiii au vizitat Facultățile de Jurnalism și Științe ale Comunicării și de Istorie și Filosofie, inclusiv muzeul zoologic al USM.

În a doua jumătate a zilei copiii s-au distrat în parcurile din centrul capitalei.