Parohia USM întru susținerea unor comunități și familii nevoiașe

În perioada sărbătorilor de iarnă și până a intra în primăvară, enoriașii Bisericii ”Întâmpinarea Domnului” și câțiva credincioși din Parohia Dumbrava, au fost alături de mai multe comunități religioase mai modeste și au sprijinit zeci de familii nevoiașe.

De rând cu produsele alimentare și igienice, jucării și dulciuri, ceea ce se împarte în mod firesc săptămânal, Consiliul parohial a îndemnat credincioșii să sprijine și în alte moduri pe cei care au nevoie de ajutor.

S-au repartizat următoarele bunuri din jertfa adunată:
• 10 tone de cărbuni (câte 500 de kg pentru parohii, familii ale slujitorilor și enoriași neputincioși);
• Lemne de foc (câte 3 m3 la 5 familii);
• Ochelari (au fost confecționate 5 perechi de ochelari pentru slab-văzători);
• Repartizate haine și alte bunuri de primă necesitate pentru 4 localități din centrul și nordul republicii;
• Vizitarea și distribuirea produselor alimentare pentru 10 familii cu copii țintuiți la pat;
• Asigurarea cu vin pastoral pentru împărtășanie, făină pentru prescuri și lumânări pentru 10 parohii mai modeste.

Sincere mulțumiri tuturor care au fost parte a acestei lucrări bineplăcute Domnului și necesare aproapelui. Domnul să vă răsplătească înmiit!