Tema familiei abordată cu studenții Facultății de Litere, USM

În contextul Zilei Internaționale a Familiei, care, în anul 2024, poartă sloganul „Familia și schimbările climaterice”, pe data de 16 aprilie, la Facultatea de Litere, a avut loc Atelierul de discuție „Grijă pentru familie, grijă pentru viitor”. Evenimentul, moderat de decanul facultății, dr. conf. Ludmila Usatâi, a fost consacrat familiei ca binecuvântare divină.

Invitatul special în cadrul evenimentului a fost dr. conf. univ. Octavian MOȘIN, preotul Bisericii „Întâmpinarea Domnului”, care a abordat subiecte ca: relația familie – societate, influența factorilor climaterici asupra educației copiilor, căsătoria bazată pe dragoste reciprocă ș.a.

Vorbindu-le studenților despre familie ca adăpost al sufletelor și ca loc unde inimile își găsesc pace, preotul-paroh Octavian Moșin i-a îndemnat și i-a încurajat pe studenți să aprecieze familia ca pe o valoare constantă.