Bucuria Învierii Domnului la Biserica USM

Sărbătoarea sărbătorilor – Învierea Domnului, a adus alese bucurii pentru enoriașii Bisericii ”Întâmpinarea Domnului” din incinta Universității de Stat din Moldova.

Slujba pascală a fost oficiată în sobor de preoți și a adunat mulțime de credincioși, veniți să slăvească Sfânta Înviere a Mântuitorului.

Serviciul divin a început cu împărțirea Luminei Sfinte de la Ierusalim și înconjurul universității. La Sf. Liturghie majoritatea celor prezenți au primit Sf. Euharistie, iar la final au fost binecuvântate prinoasele.

Preotul Octavian Moșin a transmis un mesaj de bucurie legat de acest praznic al praznicelor, menționând: ”Am ajuns la Învierea Domnului, având posibilitatea să pregustăm învierea noastră”.