Expoziția ”Crucile copiilor” – organizată de Centru Comunitar pentru Copii și Tineret ”Andrieș” – dedicată Înălțării Sfintei Cruci

Din pricina mulțimii celei mari care a venit să se închine Crucii Mântuitorului, găsită de Împărăteasa Elena, mulți nu puteau să se închine și să sărute Sfânta Cruce și și-au dorit măcar de departe să o poată vedea.

Patriarhul Ierusalimului, Macarie, văzând râvna credincioșilor, a înălțat Crucea la un loc mai înalt, arătând-o creștinilor. De atunci, Sfânta Cruce este mult cinstită și iubită de toți creștinii.

Cu prilejul Înălțării Sfintei Cruci, copilașii Centrului Comunitar pentru copii și tineret ”Andrieș”, având binecuvântarea părintelui Octavian Moșin și fiind ghidați de dascăli, au modelat cruciulițe din lut și le-au pictat cu multă dragoste, pentru Mântuitorul Hristos și bucuria celor care le vor admira.

Expoziția "Crucile copiilor" poate fi vizitată la Biserica ”Întâmpinarea Domnului” din incinta USM.

Sursa: Centrul Comunitar Andrieș