(AUDIO) Duminica Sf. Cruci la biserica USM

Sute de credincioși au participat la slujba duminicală oficiată în sobor de preoți la biserica ”Întâmpinarea Domnului”. Cea de-a treia duminică a postului este a Sfintei Cruci și e înjumătățirea drumului plin de nevoință și pocăință.

În mesajul slujitorilor s-a vorbit despre semnificația Crucii în viața creștinilor, cei prezenți fiind îndemnați să-și asume toate responsabilitățile vieții.

Peste 300 de suflete au primit Taina Împărtășaniei, iar copiii prezenți au avut parte de activități ziditoare de suflet în cadrul școlii duminicale.

Enoriașii au fost îndemnați să fie prezenți la slujba din 22 martie, când sunt pomeniți Sfinții 40 de Mucenici, precum și miercuri seara la slujba Canonului de pocăință și seara duhovnicească, în cadrul căreia se va vorbi despre viața și nevoințele sfinților prăznuiți.