Universitatea de Stat din Moldova onorează persoanele în etate, foști, dar și actuali profesori

Administrația USM și Comitetul Sindical al salariaților Universității de Stat din Moldova, în colaborare cu Biserica USM „Întâmpinarea Domnului”, a organizat o întâlnire dedicată seniorilor, incluzând foști și actuali profesori, colaboratori și veterani ai mișcării sindicale din cadrul instituției.

Această festivitate a avut loc cu ocazia împlinirii a 78 de ani de la înființarea USM, precum și pentru a marca Ziua Internațională a Persoanelor în Vârstă, celebrată anual pe 1 octombrie, și Ziua Profesională a Lucrătorului din Învățământ.

Participanții au fost întâmpinați de rectorul USM, Igor Șarov, parohul Bisericii „Întâmpinarea Domnului”, prot. Octavian Moșin, și președintele Comitetului Sindical al USM, Efim Chilari. Aceștia au exprimat recunoștință profundă și apreciere față de seniori, oferindu-le premii bănești și cadouri.

Sursa: usm.md