Un concert de suflet la Biserica „Întâmpinarea Domnului”

În perioada 18-21 octombrie 2018 s-a desfășurat Festivalul- Concurs Internațional de muzică corală „A Ruginit Frunza din Vii”, care se află la XI-a ediție. La invitația preotului paroh al Bisericii "Întâmpinarea Domnului", Octavian Moșin, 3 din formațiile corale care au participat la eveniment au susținut un concert la biserica universitară.

Pentru credincioșii prezenți au evoluat ansamblul vocal ”Mira”, din Iași și două coruri ortodoxe de la Budapesta care au prezentat mai multe aranjamente corale pe baza psalmilor.

Părintele Octavian a felicitat formațiile corale pentru ambianța reușită, evidențiind importanța duhovnicească a cântărilor religioase în viața creștină și le-a oferit din partea bisericii icoane cu chipul Mântuitorului.